|
|
Historie vinařstvíVe 12. a 13. století začali do této oblasti osídlené Slovany přicházet řemeslníci a zemědělci z Porýní a Francké říše, kteří s sebou přinesli první sazenice vinné révy. Dochovala se zpráva z roku 1280, že markrabě Heinrich der Erlauchte dovolil občanům Gubinu přeměnit pastviny u města na chmelnice a vinohrady. Pěstování vína na Gubinsku si zachovalo značnou důležitost po dobu 600 let, od 13. do 19. století. Teplé podnebí, lehce se oteplující půda, pod níž se nachází vrstvy jílu zadržující vodu umožňovaly úspěšně pěstovat víno i v těchto místech, značně severně vzdálené od tradičních vinařských oblastí. Gubinská vína byla jen málo kyselá, lehká a jemná, až do 18. století velmi oblíbená. Od poloviny 18. stolení začalo pěstování vína ztrácet význam. První velké škody přinesly tuhé zimy v letech 1739 a 1740. Úpadek vinařství následně způsobila souhra dalších nepříznivých okolností. Rozšířilo se pěstování obilí a brambor. Pivo bylo levnější než víno a našlo více přívrženců. Zvětšovaly se plochy chmelnic. Lidé se přiklonili k silnějším a výraznějším vínům, o lehká vína z Dolní Lužice přestal být zájem. Do módy přišly nové nápoje: káva, čaj, kakao. Roku 1834 po zrušení celních omezení v rámci Německa byla po železnici dovážena první sladká vína z jižních zemí. Ještě roku 1790 činila rozloha vinic na Gubinsku 195 ha. Pak přišly další těžké zimy v letech 1802 a 1803, později byly vinice napadeny mšicí révokazem. Od počátku 50. let 19. století se prodávalo víno jako čerstvé hrozny, jen malé množství hroznů se lisovalo. Po roce 1880 se zachoval jen zlomek rozlohy vinic. Vinná réva byla nahrazována ovocnými stromy, na gubinských kopcích jich rostlo okolo 100.000. Ve 20. století pěstování vína na Gubinsku zcela zaniklo. SoučasnostV roce 2003 byl založen spolek Gubener Weinbau/ Gubinské vinařství, který si stanovil cíl obnovit pěstování vína na Gubinsku. Spolek vychází z toho, že víno není pouhým alkoholickým nápojem, ale především kulturním bohatstvím. V roce 2004 byly vysazeny první sazenice vinné révy. Víno nyní pěstují na jedné trati s názvem Am langen Rücken/ Na dlouhých stráních. Je to mírný jižní svah, který se nachází na okraji vsi Granowa, v nízké pahorkatině severozápadně od Gubina. Rozloha vinice je přibližně 1,6 ha, pěstují okolo 4500 keřů vinné révy, 7 odrůd bílého vína, 4 odrůdy červeného vína.
Pěstované odrůdybílá vína: červená vína:
Prodej vínaHelmut Moelle, Am Weinberg 10, Granow, 035693 4561, helmutmoelle@freenet.de
Pravidelné akceVinobraní se koná každoročně na konci září nebo v říjnu. V nabídce je burčák a cibulový koláč se špekem, smetanou a vejci. Probíhají i prohlídky vinohradu.
Nabídka pro návštěvníky
Stručně o GranowěVes leží v údolí říček Mühlen a Lutzke, obklopena lesy a kopci. Údolí říčky Lutzke o rozloze 3,58 ha bylo vyhlášeno už v roce 1932 chráněnou oblastí. Vesnice má dnes asi 300 obyvatel
Odkazy a více
Historie vinařstvíNa jižním svahu Langer Berg/ Dlouhé hory vysadili první keříky vinné révy nejspíš již na přelomu 12. a 13. století mniši z nedalekého Dobrého Ługu/ Doberlugu. Také osadníci, kteří přicházeli z jihozápadu Německa, se věnovali pěstování vinné révy a výrobě vína. Z roku 1510 pochází první zmínka o stavbě vinného sklepu na Martinsbergu/ Martinském kopci. Výstavba dalších vinných sklepů následovala.
SoučasnostZa podpory města Sliwina byl v roce 1992 na místě někdejších vinic vysazen nový vinohrad. Nachází se na jižním svahu Langer Berg/ Dlouhé hory, v místech kde nízká pahorkatina přechází do nížin podél Černého Halštrowa. Rozloha vinice je asi 1 ha. Rok poté byl založen Verein zur Förderung des historischen Weinbaus in Schlieben/ Spolek na podporu historického vinařství ve Sliwinu, který převzal hospodaření na vinici. Již v roce 1994 oslavili první sklizeň hroznů a v roce 1995 ochutnali první víno. Spolek je členem Vinařského družstva v Míšni, kde také sliwinská připravují. Kvůli historickým vazbám na Míšeň se Sliwinsko počítá k vinařské oblasti Saska, ačkoli leží ve spolkové zemi Braniborsko. Spolek udržuje dlouholetou tradici vinařství ve městě Sliwin. Pro veřejnost pořádají přednášky, dny otevřené vinice, ochutnávky vína apod.
tel. 035361 / 784
Pěstované odrůdybílá vína: červená vína:
Prodej vínaDrandorfhof, historický dvůr Tabak- und Spirituosen -Geschäft Klostergewölbe, hostinec
Pravidelné akceduben: koštování mladého vína Podrobnější informace na:
Nabídka pro návštěvníky
Stručně o SliwinuMěsto má nyní přes 2700 obyvatel. Název Sliwin/ Schlieben pochází ze slovanského slova sliwa, tedy znamená místo, kde rostou švestky. Roku 1606 obdržel Sliwin městská práva. Roku 2006 město oslavilo 1050. výročí. V zářezu na západním úbočí kopce Langer Berg pod mohutnými starými stromy se vine ulice s vinnými sklípky, Kellerstraße. Celkem přes 30 sklípků lemuje ulici, nejstarší pochází z roku 1510.
Odkazy a vícehttp://www.schlieben-elster.de/weinbau
|
|