Úzkokolejka

 

Žitavská úzkokolejka/ Zittauer Schmalspurbahn již od roku 1890 přepravuje cestující mezi městem Žitavou a Lužickými horami. Výchozí stanice je umístěna hned vedle nádraží v Žitavě. Úzkokolejka projíždí Žitavou, kde má několik zastávek, dále pokračuje do Bertsdorfu, kde se dráha rozděluje. Zde je možno pokračovat do lázeňského města Ojvín nebo přesednout na přípoj do lázní Jonsdorf. První větev do Ojvínu je dlouhá 12 km a má 10 zastávek, druhá do Jonsdorfu má 9 zastávek a je ještě o kilometr delší. Běžná jízdní doba je asi 45 minut.

Provoz na trati zajišťují pětispřežní parní lokomotivy řady 99.7. Na jednu cestu spotřebují půl tuny uhlí a tři metry kubické vody. Pronikavý zvuk zvonce parní lokomotivy už zdaleka ohlašuje příjezd každé vlakové soupravy.

První plány na tuto trať pod Lužickými horami vznikaly již ve druhé polovině 19. století, v roce 1888 byla založena společnost Zittau-Oybin-Jonsdorf Eisenbahn, ZOJE, která o rok později začala železnici stavět. Lidově byla tato zkratka přetvořena jako Zug ohne jede Eile (vlak beze spěchu). Na stavbu kromě akcionářů železnice přispívali i provozovatelé restaurací, průmyslové podniky a obchodníci z této oblasti. Provoz na trati byl slavnostně zahájen 24.11.1890. Vzhledem ke stoupajícímu dopravnímu ruchu byla roku 1913 trať mezi Žitavou a lázněmi Ojvín dokonce zdvojena. Během svatodušních svátků roku 1914 vlaky jezdily s desetiminutovým rozestupem, při svatodušních svátcích roku 1923 bylo prodáno přes 21.000 lístků! Na konci druhé světové války začalo rozebírání druhé koleje, která již později nebyla položena. Do 80. let 20. století zde byla provozována kromě osobní dopravy i nákladní. 

V hlavní sezóně jezdí úzkokolejka až 8x denně, mimo sezonu 2x denně. Cena jízdenky se pohybuje od 2,90 euro (dvě zastávky), zpáteční jízdenka Žitava - Ojvín - Žitava stojí 7,50 euro. S dospělým, který má platnou jízdenku, jsou děti do 14 let přepravovány zdarma. Samostatně cestující děti od 7 do 17 let platí snížené přepravné. Kola, kočárky a zvířata ve schránce se přepravují zdarma. Pokud máte jízdenku EuroRegion Nisa, pak zaplatíte za osobu pouze 4 eura jako "historický" příplatek, 2 eura při sníženém jízdném.

Na nádraží v Ojvíně se nachází Muzeum dějin úzkokolejky, které přibližuje vývoj žitavské úzkokolejky a nabízí k vidění dělnické nástroje pokladačů kolejí, jízdenky z dřívější doby, vyobrazení různých typů lokomotiv apod. Otevírací doba je v letním pololetí (květen až říjen) v sobotu, neděli a o svátcích od 10:00 do 12:00 hodin a od 13:00 do 16:00 a v  úterý a v pátek od 13:00 do 16:00. V zimním pololetí (listopad až květen) ve středu, v sobotu, neděli a o svátcích od 13:00 do 15:00. Cena vstupného pro dospělé 1 euro, pro děti 0,50 euro.

 

úzkokolejka

Žitavská úzkokolejka

 


Odkazy

www.zoje.de Zittauer Schmalspurbahnen